Tipy na pohodovú viacgeneračnú dovolenku

viacgeneračná dovolenkaMožno nepatríte medzi milovníkov cestovania s viacgeneračnou skupinou dovolenkárov. Dovolenku si však možete aj tak užiť!

Pravdou je fakt, že viacgeneračná dovolenka môže byť naozaj skvelý zážitok, ktorý dokáže obohatiť naše vzájomné vzťahy. Nikto síce netvrdí, že je to úplne bezproblémový typ dovolenky, ale ak len trochu máte snahu si to naozaj užiť, ste na tej najlepšej ceste stráviť naozaj kvalitne čas so svojimi blízkymi a pohodovú dovolenku.
Skôr však, ako sa do čohokoľvek pustíme – je potrebné dohodnúť finančné záležitosti. Vo všeobecnosti to môžu byť citlivé veci, ale jasné dohody sú naozaj nutné. Pomôcť vám môžu aj nasledovné rady a tipy pre pohodovejšiu dovolenku:
1. Pokiaľ vás cestuje viac, zvážte pre ubytovanie prenájom letného domu alebo chaty. Vyberajte tak, aby každá skupinka alebo pár, mal vlastné súkromie v oddelenej spálni, ale zároveň aby ste mali aj spoločný priestor – kde môžete v pohodlí tráviť čas v priebehu celej dovolenky. Hlavne aby bolo kde sedieť . Túto variantu môžete oceniť aj pri výslednej cene dovolenky!
2. Prvý deň – alebo deň príchodu si užite radšej s voľným programom. Každý znáša cestovanie inak – a tiež inak potrebuje zregenerovať. Cestovná únava nikdy neprospeje dobrej nálade a zážitky skôr pokazí. Doprajte preto každému dostatok času na relax a prvý deň neplánujte nič náročné.
3.Prvý deň je ideálny na dohodu o základných pravidlách – hlavne organizovania spoločného programu, jedla prípadne nákupov potravín. Tak bude každý vedieť, čomu sa má prispôsobiť – a všetko bude prebiehať hladko. Nikto netvrdí, že nemôžete byť flexibilný podľa nálady v skupine a robiť veci aj spontánne – ale základný rámec pomôže udržať dobrú organizáciu a pohodu pre každého.
4. Pripravte sa na situácie, ktoré môžu byť „mimo plán“. V priebehu dní dovolenky bude chcieť každý niečo iné. Urobte kompromisy – spoločná dovolenka nie je o strávení spolu 24 hodín denne. Dajte si aj čas na individuálny program, rozdeľte sa podľa preferencií zážitkov … v večer strávite príjemné chvíle v rozhovoroch o celom dni. Buďte empatický voči ostatným – to je najlepší recept na pohodu v každej situácii.
5. Ak plánujete spoločný celodenný výlet – noc predtým sa dohodnite na čase ranného odchodu. Tak si každý môže podľa seba užiť ranné chvíle – či už vylihovaním a relaxom v posteli, alebo malou prechádzkou v prírode. Vzájomný rešpekt a dodržiavanie dohôd prispeje k veľmi príjemnej atmosfére na celej dovolenke.

 

Ak máte skúsenosti alebo dobré rady pre dovolenkárov z radov niekoľkých generácií, nechajte nám komentár k článku. Potešíte nás i našich čitateľov :-).

 

ilustračné foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *