Sklenené pláže – unikáty s vlastným príbehom

Sklenená pláž Fort Bragg, KaliforniaNa svete neexistuje veľa miest, ktoré by boli ako sklenené pláže. Dnes sú vyhľadávanou turistickou destináciou a niektoré ako Fort Bragg v Kalifornii sa stali chráneným územím. Na začiatku ich príbehu však bolo ničenie – ľudská činnosť, ktorá hraničila so skutočným ohrozením.

 

More má nad nami asi silnú moc…

V prvej polovici 20-teho storočia sa niektoré morské útesy stávali mestskými skládkami. V morských vodách končili nielen bežné odpadky z domácností, ale dokonca automobily, elektrospotrebiče, batérie a sklenené fľaše – ktoré „to celé neskôr zachránili“. Kalifornské pláže severne od mestečka Fort Bragg museli miestne orgány pre veľké znečistenie v roku 1967 uzavrieť pre verejnosť. Až o niekoľko rokov neskôr (1998) sa začal rozsiahly proces čistenia oblasti s cieľom odovzdať pláže plné zvetraných sklenených črepov štátu a začleniť ich do chránenej oblasti. Azda je najväčšou „iróniou“ že práve v týchto miestach je zber skla na pláži zakázaný!

 

Morské sklo získalo v našej spoločnosti vzácne postavenie suvenírov a materiálu pre kreatívnu tvorbu, vrátane rôznych šperkov. Sklenené črepy z fliaš, pohárov, tanierov …dokázalo more – a teda príroda sama – pretvoriť na krásne unikáty, ktoré dodnes turisti s obľubou zbierajú. Možno ho nájsť v každej časti sveta – od USA cez Austráliu, Anglicko, Taliansko, Španielsko….Vzniklo mnoho projektov, čisto z nadšenia pre tieto „odpadky minulosti“. V severnej Amerike sa si napríklad nadšenci organizujú každoročne kongres a vydávajú informačný bulletin.

 

Podľa zberateľov, najvzácnejšie sú purpurové, červené črepy, naopak najbežnejšie zelené, hnedé a číre. Mnohé farby sú spájané s konkrétnou históriou – napríklad ružové a sivé morské črepy sú pravdepodobne najčastejšie zo sklenených dosiek z čias Veľkej hospodárskej krízy, žlté od sklenených kontajnerov na vazelínu z rokov okolo 1930 a čierne úlomky skla môžu pochádzať z 18-teho storočia, kedy sa takéto sklo používalo na fľaše na gin, víno a pivo.

 

Morské sklíčka stratili v procese zvetrávania v morskej vode ostré hrany a hladký povrch a získali čarovný matný vzhľad. Dokonca bola vyvinutá technológia na imitáciu tohto procesu a výrobu „umelého morského skla“!

Našli ste už aj vy sklenené črepy na pláži?

Ak najbližšie nájdete na pláži kúsok zvetraného skla – určite si ho hoďte do vrecka ako unikátny suvenír – ktovie, z ktorého obdobia pochádza :-). Alebo nám do komentárov napíšte, kde ste ho našli 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *