Čo takto eko dovolenka?

Eko cítenie sa stáva dôležitou súčasťou nášho moderného života. Podľa ekologických parametrov si vyberáme nielen produkty a služby, ale najnovšie aj destináciu našej dovolenky.

Ekologické destinácie sa zameriavajú práve na ekologicky mysliacich cestovateľov a minimalizáciu zaťažovania životného prostredia. Možno by sa zdalo, že ekodovolenkári trávia dovolenku doma – v snahe minimalizovať cestovanie. Ale opak je pravdou.

 

Ekodovolenkári síce cestujú na dovolenku mimo domov, ale vyberajú si také ubytovacie zariadenia, ktoré kladú dôraz na udržateľný cestovný ruch – v prospech životného prostredia a miestnej komunity. V ponuke možno nájsť strediská s jednoduchým – až primitívnym ubytovaním v priamom spojení s prírodou – až po skutočne luxusné ponuky ekohotelov.

 

Čím sú teda ekodestinácie odlišné?

 

V prvom rade – rešpektujú ekologické požiadavky na materiály a energie. Miestne a obnoviteľné zdroje hrajú dôležitú rolu v rámci stavieb. Miestne zdroje sa využívajú aj pre ponuku potravín, zabezpečenie personálu a veľmi často býva v centre záujmu aj lokálne vlastníctvo. Rovnaká pozornosť sa sústreďuje na recykláciu – od recyklácie vody až po kompostovanie kuchynských zvyškov. Ekologické správanie sa pripomína aj hosťom – šetrným využívaním energií v podobe opakovaného používania uterákov, posteľnej bielizne…

 

Od destinácii k pravej eko turistike

 

Mnoho ekologických dovolenkových destinácií poskytuje doplnkové služby pre eko turistiku – spojenie prírody a ľudí. V starších predstavách by sme mohli hovoriť o ekosafari :-). Moderné sa stáva aj dobrovoľníčenie hostí v prospech miestnej komunity – v programoch výuky, práca v komunitnej záhrade, pomoc pri miestnych stavbách a pod. Niekedy môžu dostávať hostia eko destinácie zľavu za dobrovoľnícku účasť na rôznych miestnych projektoch.

 

Myšlienka eko dovolenky a eko cestovania sa postupne rozrastá, svoju budúcu eko dovolenku vám môže pomôcť naplánovať napríklad web: http://www.internationalecolodges.com/ . Alebo si kliknite na interaktívnu mapu európy: http://adventure.nationalgeographic.com/2008/11/ecotourism/europe-map-interactive a hoci tam toho zatiaľ nie je veľa, trend naznačuje, že by ponuka mohla porásť aj v európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *